
Gyógynövényesek találkozója 2024 – Harmóniában a természettel
Gyógynövényesek találkozójára hívjuk mindazokat, akik gyógynövények termelésével/feldolgozásával foglalkoznak.
ESEMÉNYEK, HÍREK, TANÁCSOK, TUDÁSÁTADÁS
Gyógynövényesek találkozójára hívjuk mindazokat, akik gyógynövények termelésével/feldolgozásával foglalkoznak.
Az Erdélyi Gyógynövénykert Egyesület rendszeresen szervez gyógynövény témában közösségi műhelyeket, ezek célja egyrészt bővíteni azoknak az ismereteit, akik rendelkeznek már bizonyos tudással a gyógynövények területén, másrészt a meglévő tudás továbbadását is szorgalmazzuk.
BGA támogatásból biztosítottuk a rendszeres műhelyek megtartásához szükséges anyagokat és a kültéri tevékenységek szervezésére kialakított tér berendezését is fejlesztettük.
Gyógynövényes foglalkozások alkalmával használható oktatási segédanyagot állítottak össze az Erdélyi Gyógynövénykert Egyesület önkéntesei.
Gyógynövényes foglalkozások alkalmával használható oktatási segédanyagot állítottak össze az Erdélyi Gyógynövénykert Egyesület önkéntesei.
Három gyógynövényes kertről készült dokumentumfilm az Erdélyi Gyógynövénykert Egyesület idei projektjében, amelyet Hargita Megye Tanácsa támogat. A filmek bemutatására november 9-én 13 órától órától kerül sor, a Székelyudvarhelyi Városi Könyvtár Látvány- és hangzóanyag részlegén.
Idén is felállítottuk mozgó műhelyünket több helyszínen, így jelen voltunk Csíksomlyón a Székelyföldi Gyógynövénynapon, Marosvásárhelyen a Forgatagon, de szerveztünk kertlátogatást és gyógynövénygyűjtést Zetelakán és Székelyvarságon, valamint több foglalkozást Székelyudvarhelyen, ahol különféle gyógynövényes készítményeket állítottunk elő – főként fiatalokkal.
A műhelyben rendszeresen tartunk gyakorlati bemutatókat, foglalkozásokat különféle csoportoknak a következő témákban: fűszersó, fürdősó készítés, fűszerolajak, -ecetek, lepárlás, szappankészítés, natúr kozmetikumok előállítása.
A filmek három olyan személyiséget mutatnak be, akiknek a gyógynövényekhez kapcsolódó tevékenysége meghatározó Hargita megyében
idén is több olyan közösségi találkozót szerveztünk, ahol fiatalok, gyerekeknek, valamint felnőttek bővíthették ismereteiket a gyógynövények jótékony hatásáról, az egészség megőrzésében betöltött szerepükről.
A két napos program során a résztvevők megismerhették a csíksomlyói Mária kert történetét, meghallgathatták Macalik Ernő fitoterapeuta tanácsait, betekintést nyertek az orotvai Halasági Csibi gyógynövényes kert tevékenységébe, valamint a vadon termő gyógynövény gyűjtésével kapcsolatos tudásuk is bővült.
A 2021-es Fuss NEKI! adománygyűjtő program jó esély volt szervezetünknek arra, hogy szélesebb körben megismertessük a tevékenységeinket, ezáltal felhívjuk a figyelmet a környezetünkben fellelhető értékes gyógynövényekre, azok széleskörű felhasználási módjára.
Ezeken az alkalmakon ráirányítottuk a figyelmet természeti értékeinkre, a gyógynövényekben rejlő lehetőségekre, valamint a bennük rejlő gazdasági potenciálra, ugyanakkor szorgalmaztuk az információ gyűjtést a közösség idős, tapasztalt tagjaitól, ezáltal biztosítva az értékek továbbélését, a közösségek megerősödését.
A műhely alkalmas olyan gyakorlati bemutatók/foglalkozások megrendezésére, mint pl. lepárlás, természetes anyagokkal való tojásfestés, kenőcsök, fűszersó-, fürdősó-, fűszer olaj, -ecet, teakeverék, vagy gyógynövényes szappan készítése.
A résztevevők ismereteket szerezhettek arról, hogyan önthetnek gyertyát paraffinból, hogyan használhatják a gyógynövényeket, illoólajakat a gyertyában – melyik illó olaj mire ajánlatos -, illetve arról, hogy mi a színes gyertyák jelentése.
Annak, aki nap mind nap használja a gyógynövényeket, nem kell hangsúlyozni azok jótékony hatását. Elődeink még szervesen éltek együtt természetes környezetükkel, tudták melyik fű-fa-virág segít testi-lelki egészségük megőrzésében. Sajnos a természet kincsestárában fellelhető gyógynövényeink némelyikét már védeni kell, a nem megfelelő módon való felhasználásuk következtében létezésük veszélyeztetett, nagyon ritkán fordulnak már elő a természetes környezetben.
Mit, mikor, hogyan gyűjtsünk? Milyen tennivalók vannak, hazaérkezés után a gyógynövényekkel (szárítás, tárolás)? Mit mire használjunk?
Mikor az ember, a természet, a vers és a zene találkozik szárnyalni kezd a lélek. Szükségünk van az ilyen ünnepekre, hogy erőt gyűjthessünk a hétköznapokra.
A projekt alapgondolata az „Ép Testben Ép Lélek” közmondás szelleméből indul ki, valamint abból a felismerésből, hogy a mai ember eltávolodott a természettől, legtöbben már nem ismerik fel a fákat, a gyom- és gyógynövényeket, a vadon élő állatokat, nem tudják, mi ehető és mi nem, a vadon élő növények közül mit, mire lehet felhasználni.
A projekt célja az egészséges táplálkozás fontosságának tudatosítása, a helyileg termeszthető/ gyűjthető gyógy- és fűszernövények, valamint környezetünk természeti értékeinek ismertetése Udvarhelyszék lakosai számára.
A projekt célja az egészséges táplálkozás fontosságának tudatosítása, a helyileg termeszthető/ gyűjthető gyógy- és fűszernövények, valamint környezetünk természeti értékeinek ismertetése Udvarhelyszék lakosai számára.
Rendkívüli volt az idei gyógynövényes nyílt nap, a nagyközönségnek szánt része a virtuális térbe költözött.
A projekt célja a gyógy- és fűszernövények felhasználásához kapcsolódó Hargita megyei eszmei kulturális örökség megőrzése és értékesítése.
“Az orvos kezel, a természet gyógyít.” Gaius Petronius Arbiter, ókori római író
A fejlesztést a Bethlen Gábor Alapnál megnyert pályázat tette lehetővé, ennek köszönhetően, három modulból álló, könnyen szétszedhető és szállítható, napenergiával működő szárító/aszaló berendezést vásárolt az Erdélyi Gyógynövénykert Egyesület.
Harmadik alkalommal szervezett Lókodban Gyógynövényes Nyílt Napot az Erdélyi Gyógynövénykert csapata, folytatva a Civitas Alapítvány által a Vidéken élő hátrányos helyzetű személyek szociális integrálása fenntartható gyógynövénygyűjtés és feldolgozás által elnevezésű projektben elindított rendezvények sorát.
Pedagógusoknak szerveztünk gyógynövényes műhelygyakorlatot október 21.-én, szombaton délelőtt 10 órától Székelyudvarhelyen, a Civitas Alapítvány székhelyén.
Október 13-án, pénteken délelőtt a Panoráma Panzióban tartottunk projektzáró konferenciát, amelyen egy kiállítást is rendeztünk a közösségek saját gyógynövényes termékeiből.
Idén is változatos termék- és programkínálattal jelentkezett az Erdélyi gyógynövénykert önkéntes csapata a szeptember 22-24. között megtartott Udvarhelyszéki Gyümölcsfesztiválon.
Több mint 40 gyerek és fiatal vett részt augusztus 10-én és 11-én a Lókodi Kompetencia Központban tartott gyógynövényes műhelytevékenységeken.
Augusztus 4-5-én avatták fel a Kolozs megyei Széken a gyógy- és fűszernövények gyűjtésére és feldolgozására létrehozott Kompetencia Központot.
Gazdag programkínálattal vett részt május 26-28. között az Erdélyi gyógynövénykert az Udvarhely Napokon.
Székelymuzsnán takaros fűszerspirált építettek és ültettek be a gyógynövényes önkéntes csoport tagjai.
Radnótfájára (Szászrégen) látogattak az Erdélyi gyógynövénykert udvarhelyszéki és Kolozsvár környéki önkéntesei, ahol megtekintették Szakács Csaba erdőmérnök gazdaságát.
2017. július 7.-én Énlakán szerveztek gyűjtéssel egybekötött tudásátadást a gyógynövénygyűjtő önkéntesek.
Az Erdélyi gyógynövénykert udvarhelyi és Kolozsvár környéki önkéntesei részt vettek Kolozsváron a Fogoly utcában megrendezett civil szervezetek országos fesztiválján.
Gyerekekből és felnőttekből álló csoport látogatott a Lókodi Kompetencia Központba, ahol megtekintették a gyógynövényes bemutatókertet, foglalkozás keretében pedig fűszersót készítettek.
Május 13-14. között először szerveztek Góbé Fesztivált Manchester központjában, az Albert téren.
2017. április 28-án, a kolozsvári csapat egy része nagy lelkesedéssel dolgozott egy kísérleti gyógy- és fűszernövény bemutatókert kialakításán.
A közösen gyűjtött gyógynövényeket a szárítóban helyezték el, az elsődleges feldolgozást követően pedig teakeverékek alapanyagaként fog szolgálni.
A tagok érdekképvislete mellett fontos célkitűzés a gyógy- és aromanövények feldolgozásának az elősegítése, a mezőgazdaságnak fenntartható módon történő fejlesztése céljából. Az egyesület programjainak, tevékenységeinek kidolgozásakor fontos szempont marad a továbbiakban is a hátrányos helyzetű személyek integrálása.
A találkozó eredményeként körvonalazódtak a főbb együttműködési irányvonalak, összeállt az együttműködési stratégia vázlata.
A film végigkíséri a projekt fontosabb mozzanatait a képzésről, tudásátadásól, láttatja az Udvarhelyszék természeti adottságában rejlő szépséget, feleveníti a fontosabb események – Bonchidai Barock Fesztivál, Lókodi Gyógynövényes Nyílt Nap, Udvarhelyszéki Gyümölcsfesztivál – hangulatát, valamint megszólaltatja a projekt szereplőit.
Az elmúlt év tapasztalatainak felidézését és összegzését követően a folytatáson volt a hangsúly, a Lókodi Kompetencia Központ stratégiájának kidolgozásán dolgoztunk egy műhelymunka keretében. A jövőre vonatkozó tervek között szó volt az Erdélyi gyógynövénykert Egyesület létrehozásának szükségességéről is.
HÍREK, SZEZONÁLIS GYÓGYNÖVÉNYEK
Zúzódások és rándulások, duzzanatok, a csont-, izom-, ízületi, reumatikus fájdalmak enyhítésében, illetve az ezekkel járó gyulladások csökkentésében, a gyors gyógyulás elősegítésében nyújt segítséget.
Az egyik legnépszerűbb termesztett növényünk nem csak táplálék, hanem fontos gyógyszer is, nagyon sok értékes vitamint és ásványi anyagot (kálcium, foszfor, kálium, nátrium, magnézium, vas, cink, réz, B-vitaminok tárháza, valamint C-vitamin) tartalmaz, kéntartalmának köszönhetően pedig- amely a jellegzetes csípős ízét és illatát adja -, baktériumölő hatással is rendelkezik, mely a meghűléses időszakokban nagyon hasznos a fertőzések leküzdésében.
Karácsonykor az ünnepi ételekben és italokban, vagy akár a dekorációkban, gyakran használunk olyan fűszernövényeket, amelyek – az aroma és díszítő funkciójukon kívűl – különböző betegségek megelőzésére, vagy kezelésére is alkalmasak.
2016 október 22-én került sor a gyógynövényes program utolsó előtti képzésére az udvarhelyszéki önkénteseknek, a Civitas Alapítvány székhelyén. Az előadó, Ferencz Lehel kertészmérnök, ezúttal is változatos témákkal kötötte le hallgatóságát. A képzés első felében a résztvevők a házikertben, vagy akár nagyobb léptékben is termeszthető gyógy- és fűszernövényekkel ismerkedhettek meg, és ezek termesztéstechnológiájáról szerezhettek hasznos tudást.
A farkaslaki iskola VIII. osztályosai tettek látogatást 2016 október 7-én a lókodi kompetencia központban. Ők már az Udvarhelyszéki Gyümölcsfesztivál gyógynövényes sátránál elkezdték az ismerkedést a gyógynövények sokszínű világával, ennek az ismerkedésnek a következő állomását képezte a Lókodban tett látogatás.
A kiállítási standon sorakoztak a nyers és szárított gyógynövénycsokrok és teakeverékek, a változatos ízvilágú fűszersók, a különböző ízesítésű fűszerecetek és -olajok, ugyanakkor nem hiányoztak a gyógynövény alapú kozmetikum-készítmények, valamint az illatosító párnácskák, zsákocskák sem – az Erdélyi gyógynövénykert méltán pályázhatott volna a fesztivál legillatosabb sátora címre.
Nyílt nap helyszíne volt 2016 szeptember 9-én a lókodi kompetenciaközpont. A változatos programok és nem utolsósorban a kedvező időjárás nagyszámú érdeklődőt vonzott a helyszínre. A pályázat keretében szervezett gyógynövényes képzés résztvevői is meghatározó szerepet vállaltak a programok előkészítésében és lebonyolításában.
A képzés úgy alap-, mint felsőfokú ismereteket is nyújtott a résztvevők számára a gyógynövénygyűjtés, -termesztés és -feldolgozás terén.
HÍREK, SZEZONÁLIS GYÓGYNÖVÉNYEK, TANÁCSOK
Útmentén, réteken, legelőkön találkozunk vele, de ma már sok helyen termesztik is. Virágai május elejétől az időjárástól függően kezdenek nyílni, egészen a nyár közepéig virágoznak. Gyógyhatása és illóolaj tartalma kimagasló a többi gyógynövény közül.
Svájcban tettek látogatást az Erdélyi gyógynövénykert erdélyi partnereinek képviselői 2016 július 5-9. között. A svájci Biodinamikus Egyesület által gazdag programmal megszervezett, jól meghatározott pontossággal és praktikussággal kivitelezett tanulmányút során a 6 tagú csapat különféle intézményeket, vállalatokat, gazdákat, farmokat látogatott meg, változatos tevékenységeken vett részt, és maradandó élményekkel tért haza.
Raphael Stucki és Jean Michel Florin a gyógynövényes képzés résztvevőivel való találkozással kezdte Kolozsvár környékén tett látogatását június 28-án, majd a csoport közösen meglátogatta Simona Persecan levendulaültetvényét Kolozs községben.
Svájci oktatók tartottak képzést Lókodban június 26-án és 27-én a projektben résztvevő helyi közösségek képviselőinek. A két oktató jelentős szakmai tapasztalattal és ismeretanyagggal rendelkező szakember.
Raphael Stucki és Jean Michel Florin, június 25-én néhány udvarhelyszéki helyszínt és eseményt látogattak meg, melynek során ismerkedtek a környék természeti adottságaival, a projektben résztvevő helyi csoportokkal, illetve a környéken már létező gyógynövényekhez kapcsolódó kezdeményezésekkel.
A Tamási Áron Gimnázium V. A osztályos tanulói, Barabás Hanga osztályfőnök vezetésével visszatérő látogatói az Erdélyi gyógynövénykertnek.
Az Erdélyi gyógynövénykert kolozsvári csoportja 2016. június 11-12. között első alkalommal vett részt a Bonchidai Barokk Fesztiválon.
HÍREK, SZEZONÁLIS GYÓGYNÖVÉNYEK, TANÁCSOK
A bodza virágából készült ital jól esik a nyári hőségben, népszerűségét azonban nem csak ízének köszönheti, jótékony hatása fáradtság, idegesség, emésztőrendszeri zavarok, légúti fertőzések esetén is megtapasztalható.
HÍREK, SZEZONÁLIS GYÓGYNÖVÉNYEK, TANÁCSOK
A fenyőrügyben lévő anyagok kiváló nyákoldó hatásúak, így a belőle készített szirup eredményesen használható a téli megfázások idején, mint természetes köptető, csillapítja a köhögést, torokfájást, nyugtatja a légutakat. Ezen kívül igen magas a C-vitamin tartalma, valamint a tűlevél gyantát, cserzőanyagokat, ásványi anyagokat, B2-, K-vitamint, karotinoidokat és illóolajokat is tartalmaz.
Az udvarhelyi képzés résztvevői, Ferencz Lehel kertészmérnök irányításával gyakorlatban próbálták ki az elméleti órákon tanultakat május 21-én, a Lókodban kialakított bemutatókertben.
A résztvevők első kézből szereztek információt a következő témákról: növények száradási és feldolgozási arányai, kozmetikai iparban felhasznált növények, összetévesztési lehetőségek, növények természetes / mesterséges kondicionálási módszerei.
Március hónap folyamán elkezdődött az önkéntes csoportok keretében a gyógynövényekről, valamint azok termesztéséről és feldolgozásáról szerzett tudás megosztása, továbbadása.
Az „Iskola másként” program keretében több udvarhelyi tanintézmény diákja látogatott Lókodba.
A medvehagyma a tavasz első hírnökei közé tartozik. A legenda szerint, a téli álmukból felébredő medvék ezzel tisztítják ki a szervezetüket.
Márciusban második alkalommal vettek részt képzésen az „Erdélyi gyógynövénykert – Vidéken élő hátrányos helyzetű személyek szociális integrálása fenntartható gyógynövénygyűjtés és feldolgozás által” elnevezésű projektben az önkéntes csoportok által kiválasztott személyek.
SZEZONÁLIS GYÓGYNÖVÉNYEK, TANÁCSOK
A nyírfa tavaszi csapolása során nyert nedv, az úgynevezett nyírfavíz vagy virics egy évben egyszer gyűjthető és mindössze 3 hét áll rendelkezésre (a kifagyástól, azaz a tavasz kezdetétől a zöldülésig, azaz a levelek megjelenéséig).
Márciusban elkezdődtek a képzések, Dr. Vârban Dan, a kolozsvári Agrártudományi és Állatorvosi Egyetem docensének irányítása alatt.
Tél vége fele közeledve a legyengült szervezetnek szüksége van az immunrendszer erősítésére.
A gyógynövénygyűjtés és -feldolgozás bevételi forrássá válhat, vagy éppenséggel vállalkozássá a vidéken élő Kolozs megyeiek számára is.
Van néhány gyógynövény, amelyet télen érdemes gyűjteni. Ilyen például a különböző fajtájú fák ágain élősködő fagyöngy, valamint – ha az időjárás és a talaj állaga (fagyott vagy olvadt) megengedi – a feketenadály gyökere.
Székelymuzsna egyike azon településeknek, amelyek a lekvárok, szörpök mellett teákkal, ecetekkel is képviselik közösségüket az Udvarhelyszéki Gyümölcsfesztiválon.
Az énlaki közösségi találkozóhoz Székelypálfaláról is csatlakoztak, így népes társaság osztotta meg tapasztalatait.
A csekefalvi asszonyokkal egy csodaszép levendulás kertben tartottuk a közösségi találkozót
Kénos környékén is élnek a helyiek a természet adta gyógymódokkal, a gyógynövényekből leginkább teákat, szörpöket készítenek.
A fenyőkúti találkozón a természet adta gyönyörű látvány mellett a jelenlevők megosztották egymással tudásukat.
A nagygalambfalvi jelenlévőktől megtudtuk, hogy a környékben számos értékes és ritka gyógynövény található
A második közösségi találkozó helyszíne Bikafalva. A közösség tagjai beszéltek a helyi gyógynövényekről.
Közösségi találkozón bemutatásra került a projekt és annak célkitűzései. Adtunk és kaptunk új információkat.